niedziela, 19 stycznia 2014

Elegancja, morderstwa i kino...

Na początku chcę przeprosić za moją nieobecność na blogu. Spowodowane jest to tym, że...hmm muszę się uczyć i w związku z tym mam "dosyć" ograniczony dostęp do komputera i internetu... (przez to post jest krótki).

Przenieśmy się w lata 30 XX wieku...eleganckie sukienki, zgrabnie ułożone fryzury, biblioteka pełna kryminałów Christie, a polskie filmy Smosarskiej.

Ta epoka podoba mi się z różnych powodów, a jednym z nich jest to, że w porównaniu do Ameryki, wypada ona w Polsce podobnie. Moda jest rozwinięta, tak samo kinematografia...parę przykładów?

1. Dwie Joasie
2. Wrzos
3. Czy Lucyna, to dziewczyna?
4. Trędowata
5. Jadzia
6. Piętro wyżej

Miałam pewien problem z określeniem stylu ubierania się w tych latach, bo na początku są podobne do 20, a pod koniec do 40...odkryłam natomiast, że noszono, wtedy bufiaste rękawy! Dowody?
Suknie z tamtych lat przypominają trochę belle epoque:


Kolejna rzecz jaka mi się tam podoba...kryminały! Akcja powieści Agathy Christie zazwyczaj dzieje się w latach 30, które według mnie idealnie sprzyjają tego rodzaju książkom - intrygi, morderstwa z premedytacją - świetna atmosfera, nieprawdaż? (Tak, tak wiem, że w książkach Christie zawsze jest idealna atmosfera)

Moją ulubioną postacią kina polskiego tamtych czasów jest Jadwiga Smosarska. Chociaż grała ona głównie w teatrze jest znana najbardziej z filmów!


Na pewno każdy z was zna Eugeniusza Bodo itd. Ale czy wiedzieliście o Toli Mańkiewiczównie? Polecam szczerze jej biografię, gdzie jest naprawdę dużo o niej opisane. Może nie powinnam się przyznawać, ale nie wiedziałam o niej dopóki nie dostałam tej książki. Polecam jej film "Pani minister tańczy" :D

P.S
Czy macie jakiś faworytów w tegorocznych Oscarach? ;) Ja na pewno będę trzymała kciuki za Leonarda diCaprio i Jennifer Lawrence :D Szkoda tylko, że "Gatsby" otrzymał tak mało nominacji...:C

6 komentarzy:

 1. Moda lat 30. o wiele bardziej mi się podoba, niż ta z wcześniejszej dekady. Może dlatego, że (przy zachowaniu podobnej stylistyki) talia jest znowu na swoim miejscu? :)
  Jadwiga Smosarska na pierwszym zdjęciu wygląda cudownie - ideał urody tamtych czasów (no i dobry fotograf :) ).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, w latach 20 talia zanikła, bo kobiety specjalnie jej nie chciały ^ ^

   Usuń
 2. Lata 30 XX w. to jeden z moich ulubionych okresów. Uwielbiam Agatę Christie i Smosarską. No i oczywiście moda z tamtych czasów. Kobiety wyglądały pięknie i bardzo elegancko.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam Jadwigę Smosarską! Jej uroda niezmiennie mnie zachwyca!
  A "Czy Lucyna to dziewczyna" to jedna z moich ulubionych komedii :)

  OdpowiedzUsuń