piątek, 22 listopada 2013

Nie tylko Coco zmieniła modę...

Erté - malarz, grafik i projektant, przedstawiciel stylu Art Deco. Tworzył dekoracje i kostiumy do opery, teatru i baletu. W latach 1916-1926 projektował okładki czasopisma „Harper’s Bazaar” (stworzył ich ponad 200). W 1925 wyjechał do Hollywood. Pracował tam jako scenograf przy filmach. 

Właściwie zwróciłam na niego uwagę czytając moją grubą książkę. Erté zaprojektował okładkę "Harper's Bazaar" w 1919 roku. Wyglądała ona tak:


Obraz nosi tytuł "New Bridges for the Seven Seas". Erté jako jeden z pierwszych przedstawiał kobietę jako syrenę, asyryjską księżniczkę bądź królową Egiptu, ale przede wszystkim jako kobietę wolną. Przejawiał to w rozmaity sposób w swoich wybitnych grafikach, gdzie zwracał uwagę na strój oraz fryzury: grzywki, frędzle, strzeliste upięcia, metaliczne hafty i ogólną kompozycję stroju (np. sznury pereł).

 
Podobają wam się jego dzieła/projekty? Mi osobiście bardzo, jest teraz jednym z moich ulubionych malarzy/grafików tuż obok Muchy i Rossetti'ego :D

12 komentarzy:

 1. Może głupio się do tego przyznać, ale nigdy wcześniej nie słyszałam o nim! Wspaniałe obrazy... każdy ma w sobie coś magicznego i zagadkowego.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje mi się, że spotkałam się już gdzieś z jego grafikami... są wspaniałe! Najbardziej spodobała mi się ta nr 2, jest taka cudownie pseudo-grecka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację :) Zresztą Erté tworzył właśnie takie trochę greckie obrazy :)

   Usuń
  2. Właśnie, kojarzy mi się z Paulem Poiretem. Czy oni mieli ze sobą coś wspólnego? :)

   Usuń
  3. Nie wiem, ale obydwoje są w tej książce :) mają bardzo podobny styl

   Usuń
 3. Kiedyś natknęłam się na pierwszą grafikę od góry. Nie zachwyciła mnie, to chyba nie moja bajka ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj tak, podobają się. Piękne i inspirujące. Miałam kiedyś lusterko, z wizerunkiem podobnej "paniusi", niestety z czasem naklejka starła się. :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, że się starła :C Ale obrazki same w sobie urzekają...

   Usuń
 5. Przepiękne te projekty! Szczególnie urzekła mnie kobieta pod kwitnącą wiśnią...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I się nie dziwię, bo jest piękna :) Właśnie nie jestem pewna które z obrazów są projektami, a które po prostu grafikami...:)

   Usuń